Labas rytas. Kadangi artėja karšto vyno mėgėjų laikotarpis, šiandienos pasisveikinime noriu jums (ir apskritai visiems vyno mėgėjams) pranešti, kad Lietuvos Seimas papildė atmintinų dienų sąrašą, į kurį įtraukė Nacionalinę vyno kultūros dieną. Ją paminėti bus galima gruodžio 7-ąją dieną. Į atmintinų dienų sąrašą dar buvo įtraukta ir Giminių diena (pirmasis liepos šeštadienis), Miškininkų diena (rugsėjo trečiasis šeštadienis) ir Karjeros specialistų dieną (lapkričio 12-oji), bet apie jas priminsiu joms artėjant, jei pati atsiminsiu.
O kokie dar pranešimai slypi šiandienos naujienlaiškyje? Šiandien Ryto Suktinis serviruoja:
Skubantiems: drūtai ir aiškiai
„Teltonika” pranešė stabdanti 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko statybas Vilniuje dėl biurokratinių kliūčių.
Karas Ukrainoje: Vokietijos kanclerio O. Scholz pokalbis su V. Putin, JAV žalia šviesa tolimojo nuotolio raketų panaudojimui Rusijos teritorijoje, ir kita.
Povandeninių ryšių kabelių pažeidimai Baltijos jūroje kelia susirūpinimą dėl galimo sabotažo ir hibridinio karo.
Jake Paul pergalė prieš Mike Tyson: Paul laimėjo vienbalsiu teisėjų sprendimu po aštuonių raundų kovos.
Kitą ketvirtadienį planuojamas dar vienas protestas prieš „Nemuno aušros” įtraukimą į valdančiąją koaliciją.
LIETUVA
Biurokratijos monstras ryja pažangą
Aukštųjų technologijų bendrovės „Teltonika“ parko „Teltonika High-Tech Hill“ statybos Vilniuje / D. Umbraso / LRT nuotr.
„Teltonika” pranešė stabdanti 3,5 mlrd. eurų vertės technologijų parko statybas Vilniuje dėl biurokratinių kliūčių, tokių kaip elektros tiekimo ir žemės paskirties keitimo problemos. Šis atvejis atskleidė platesnę biurokratijos problemą, su kuria susiduria daugelis verslų Lietuvoje. Prezidentas Gitanas Nausėda ir kiti politikai tikisi, kad šis skandalas paskatins valdžios institucijas keisti savo veikimo modelius.
Kitos įmonės, tokios kaip „Telia” ir „Enefit”, taip pat susiduria su panašiomis problemomis, kurios stabdo jų projektus ir investicijas. Ekspertai pabrėžia, kad biurokratija ne tik stabdo ekonominę plėtrą, bet ir daro Lietuvą mažiau patrauklią užsienio investuotojams.
V. Putinas ir O. Scholzas derybų metu Maskvoje / Vida Press nuotr.
Vokietijos kancleris Olaf Scholz kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimir Putin, nors Ukrainos prezidentas Volodymyr Zelenskyy ragino to nedaryti. Teigiama, jog pokalbio metu Scholz pabrėžė, kad dėl Ukrainos nieko negalima spręsti be jos dalyvavimo. Tuo tarpu JAV prezidentas Joe Biden leido Ukrainai naudoti tolimojo nuotolio raketas Rusijos teritorijoje, kas sukėlė aktyvias ir kategoriškai išsiskiriančias diskusijas JAV politinėje arenoje. Šiaurės Korėja didina karinį bendradarbiavimą su Rusija, siųsdama karius ir karinę įrangą, o Lenkija, reaguodama į Rusijos raketų atakas Ukrainoje, pakėlė savo naikintuvus.
Povandeninių ryšių kabelių pažeidimai Baltijos jūroje kelia susirūpinimą dėl galimo sabotažo ir hibridinio karo. Suomijos ir Vokietijos kabelis „C-Lion1" bei kabelis tarp Švedijos ir Lietuvos buvo apgadinti, o tai paskatino tyrimus dėl galimo tyčinio žalos padarymo. Vokietijos ir Suomijos ministrai išreiškė susirūpinimą dėl šių incidentų, pabrėždami, kad jie gali būti hibridinio karo dalis, susijusi su padidėjusia įtampa su Rusija. Švedija taip pat tiria šiuos įvykius, o ekspertai teigia, kad kabelių pažeidimai galėjo būti padaryti išorine jėga.
Nepaisant šių incidentų, interneto tiekimas nebuvo sutrikdytas, nes Suomiją su užsieniu jungia keli duomenų perdavimo kabeliai.
Jake Paul pergalė prieš Mike Tyson bokso kovoje, vykusioje AT&T stadione, Teksase: Paul laimėjo vienbalsiu teisėjų sprendimu po aštuonių raundų kovos. Tyson, būdamas 58 metų, susitiko su 27 metų Paul, kuris pradėjo savo bokso karjerą 2020 metais. Kova sulaukė neigiamų atsiliepimų iš sporto pasaulio atstovų, kurie teigė, kad Tyson nebebuvo savo geriausioje formoje. Po kovos Paul išreiškė norą susikauti su Canelo Álvarez ir Conor McGregor, o Tyson, nors ir neoficialiai, užsiminė apie galimą pasitraukimą iš bokso.
Protestas „Dešimt tylos minučių“ / V. Raupelio / LRT nuotr.
Ketvirtadienį planuojamas dar vienas protestas prieš „Nemuno aušros” įtraukimą į valdančiąją koaliciją. Protestas vyks Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo. Praėjusį ketvirtadienį Vilniuje, Kaune ir Tauragėje jau vyko protestai, kuriuose dalyvavo virš 4 tūkstančių žmonių, pasisakančių prieš Lietuvos socialdemokratų partijos sprendimą bendradarbiauti su „Nemuno aušra”, kurios lyderis Remigijus Žemaitaitis yra kritikuojamas dėl antisemitinių pasisakymų.
Organizatoriai kreipiasi į socialdemokratus, demokratus ir prezidentą Gitaną Nausėdą, ragindami juos tapti pokyčio dalimi.
Romoje kilo ginčai dėl plano laikinai grąžinti gladiatorių kautynes į Koliziejų, kurį, kaip pramogą, siūlo „Airbnb”. Šis planas, nors ir skirtas pritraukti turistus, sulaukė kritikos iš vietinių gyventojų ir turistų, kurie mano, kad Koliziejus neturėtų tapti linksmybių parku. Nepaisant kritikos, pramoga neatšaukiama — registracija prasidės šį mėnesį. | CNN
„Starbucks Corporation” pateikė paraiškas registruoti savo prekės ženklus Lietuvoje. Nors tai gali reikšti planus įžengti į Lietuvos rinką, tai taip pat gali būti susiję su intelektinės nuosavybės apsauga. Šiuo metu Lietuvoje nėra registruota jokia įmonė su „Starbucks” vardu. 2023 m. „Starbucks” apyvarta siekė 29,46 mlrd. JAV dolerių. | LRT
Portugalijos oro uoste lėktuvas negali išskristi jau beveik savaitę dėl bagažo skyriuje pabėgusių žiurkėnų. Lėktuvas, skridęs iš Azorų salų į Lisaboną, turėjo išskristi lapkričio 12-ąją. Oro bendrovė TAP neatskleidžia, kiek nuostolių patirta dėl skrydžio atidėjimo. | NYPost
Pentagonas ir Nacionalinės žvalgybos direktorius paskelbė metinę ataskaitą apie NSO stebėjimus, kurioje nurodoma, kad per pastaruosius metus buvo užregistruota daugiau nei 700 naujų atvejų. Iš jų 21 atvejis lieka nepaaiškintas. Deja, bet juose nerasta jokių įrodymų apie nežemiškas būtybes ar technologijas. | ABC